کانال تلگرام

دبیرستان مهرآیین دوره اول

صفحه اصلیامکانات پرتالمعرفی کتاب و نویسندهماجراهای تام سایر

ماجراهای تام سایر

مختصری از داستان

تام سایر ، پسری با قوه تخیل قوی و بسیار شیطان و تخس  ، با عمه پلی و سی د ، برادر ناتنی اش، در سن پترسبورک ،کنار رودخانه می سی سی پی زندگی می کند . به خاطر فرار از مدرسه و کثیف کردن لباسش در کتک کاری ، به رنگ زدن نرده ها محکوم است . ابتدا دلخور است که روز تعطیلش را از دست داده ، ولی خیلی زود پی می برد که می تواند با دوستانش وارد یک معامله شود ، یعنی در برابر اشیای قیمتی خرده ریز شان اجازه دهد آنها نرده را رنگ  بزنند.

 

تام با هکلبری فین ، همراه می شود تا در مراسمی شبانه در گورستان برای مداوای زگیل شرکت کند  .آنجا با صحنه قتل دکتر روبنسون روبرو می شوند . تام و هگ که بشدت ترسیده اند از گورستان می گریزند و طی مراسمی  قسم خونین یاد می کنند که به کسی  نگویند چه دیده اند . ... .

تام ، هاک و جو هارپر دوست تام ،به جزیره ای می گریزند تا دزد دریایی شوند . پسرها در ضمن لذت بردن از گشت و گزار و آزادی نو ظهور متوجه می شوند که عده ای  در اطراف دریاچه در حال جستجوی جسد گمشدگان هستند. تام شبی مخفیانه به خانه باز می گردد تا سر و گوش آب دهد از فرار پشیمان می شود ولی با دیدن اندوه بستگان تصمیم می گیرد  در مراسم تدفین شرکت و همه را شگفت زده کند.

تام و هاک به جستجوی گنج به خانه ای شبح زده می روند. به طبقه بالا سرک می کشند ، ولی از زیر زمین سر و صدا می شنوند. از حفره ی کف اتاق نگاه می کنند و متوجه می شوند ...

باقی داستان را خودتان بخوانید و لذت ببرید.

شخصیت پردازی تام سایر

 در آغاز کتاب، تام پسری پر شور و شر است که طرز زندگی بی قید و آزادی هاک برایش جاذبیت دارد . اما با جلو رفتن داستان لحظاتی می رسد که تام دغدغه های کودکانه را کنار می گزارد و رفتار عاقلانه و مسئولانه در پیش می گیرد . از این نمونه شهادت وی در جریان دادگاه ماف پاتر و نیز محافظت از بکی در برابر مجازات و جستجوی قهرمانانه او در پیدا کردن راه بیرون آمدن از غار است .در پایان داستان تام سعی دارد به نوعی هاک را متقاعد سازد که در خانه بیوه داگلاس بماند ، لباس پاکیزه بپوشد ، درس بخواند و در موقع غذا خوردن درست و به قاعده رفتار کند . او دیگر پسری سرکش و تحت فرمان بزرگتر ها نیست ، بلکه مسئولیت پذیر است و حد واندازه می شناسد . در انتها برای تام بزرگ شدن به معنی قبول رفتارهای درست اجتماع و ترک آزادی های بی قید کودکانه است . البته رشد فکری و رفتاری تام کاملا یکدست نیست . این مراحل در چندین ماجرای داستان پس و پیش می شود . مثلا: رفتار بی قاعده او که اوجش در ماجرا های جزیره جکسون است ، رفتار او در قبال بکی در آغاز آشنایی ، که در ادامه منجر به قبول مسئولیت پاره شدن کتابی است که توسط بکی صورت گرفته . یا مبارزه اش با اینجین جو که بالاخره با کمک هاک به کشف گنج ختم می شود . فضای پر تصویر و قهرمانانه ماجرا های کتاب ، شخصیت تام را غیر پایدار نشان می دهد . زیرا در موقعیت های مختلف رفتاری متفاوت دارد . تام از بعضی جهات شخصیتی ناسازوار دارد : مثلا متناسب سنش رفتار نمی کند . گاهی اوقات سادگی بچه های کوچکتر را نشان می دهد . مثلا در پذیرش و اعتقاد به حرف های بی اساس . و ازطرف دیگر کشش عاطفی نسبت به بکی و جاذبه رفتار های هاک ، دغدغه های او را بیشتر بزرگ سالانه جلوه می دهد . ماجرا های تام ، خواه مسیر یکدستی از رشد فکری و تکامل روحی اش را نشان دهد یا ندهد یک نکته مسلم است: انرژی و اشتیاقی فروکش نشدنی برای دنبال کردن ماجرا دارد . و همین داستان را از ماجرایی به ماجرای دیگر پیش می برد . ممکن است تام سرکش باشد اما در پایان به قهرمان شهر خود سن پترسبورگ ، تبدیل می شود . کولی های شهر درباره او پیشگویی کرده بودند اگر سرش را به باد ندهد رئیس جمهور خواهد شد .

چند کلمه در باره مارک تواین

مارک تواین در 1835 در میسوری فلوریدا متولد شد . نام اصلی وی سموئل لانگهورن کلمنز بود . درحوالی هنیبل شهر کوچکی در جوار رودخانه می سی سی پی بزرگ شد . هنیبل نمونه ای برای سن پترسبورگ بود . جایی که محل وقوع  داستان دو کتاب مشهور وی یعنی ماجراهای تام سایر و ماجراهای هکلبری فین گردید.کلمنز جوان در خانواده ای موفق بزرگ شد. پدرش فروشگاه خوار و بار فروشی و تعدادی برده داشت . اما وی از دوازده سالگی ، پس از مرگ پدر ، مشغول به کار شد . در جوانی اغلب به سفرمی رفت ، به عنوان دستیار چاپخانه و ناخدای کشتی بخار کار کرد . در حرفه آخرش با زندگی مردمی که در کنار رودخانه می زیستند آشنا شد و همین آشنایی مصالح بسیاری را برای نوشتن در اختیارش نهاد . نام مستعاری که برای عنوان قلمی خود برگزید به معنای اندازه گیری عمق با کشتی بخار بود . تواین ماجرا های تام سایر را بطور عمده بر اساس خاطرات دوران کودکی اش در دهه 1940 در هنیبل نوشته است . در مقدمه کتاب گفته : اکثر وقایع این کتاب واقعا رخداده است  و دیگر آن که کاراکتر تام سایر مبتنی بر سه پسری ساخته شده که می شناخته ام . در واقع تمام شخصیت ها داستان متعلق به زندگی دوره جوانی او در دهکده اند : عمه پلی خیلی از ویژگی های مادر تواین را دارد . مری بر اساس شخصیت خواهراو پاملا ساخته شده و سی د شبیه هنری ، برادر جوانتر تواین است ، .هاگ فین ، بیوه داگلاس و حتی اینجین جو بر اساس شخصیت های واقعی ساخته شده اند اگر چه اینجین جو به نسبت یک فرد جنایتکار ،  شخص بی آزاری بود . 

پیشنهاد اول : نسخه  انگلیسی  کتاب را بخوانید البته نسخه ساده شده اش را . معمولا با سی دی همراه است . که می تواند به تلفظ درست واژگان و آهنگ و لحن زبان انگلیسی تان کمک  کند . اگر حوصله انگلیسی را ندارید نسخه فارسی را بخوانید  ترجمه معتبر فارسی آن نیز معرفی شده است.

 

تهیه و تنظیم : غلامحسین فتح اله نوری(دبیر طراحی و گرافیک)
 

 

بازگشت به بالا